top of page

Szervezeti háttér

Hazai viszonylatban az első hivatalos állat-asszisztált terápiás jellegű foglalkozást a Tetra 2002 Alapítvány tartotta 2000-ben. Ezt követően pedig egyre több alapítvány és szervezet kapcsolódott be a kezdeményezésbe.

 

NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület

Az egyesületet egy hallás-, látás-, mozgássérült-segítőkutya gazdákból álló baráti társaság alapította 2011-ben. Tevékenységük rövid időn belül több sorstársuk és mások érdeklődését is felkeltette. Jelenleg már kb. 50 önkéntes segíti az egyesület működését. Munkatársainak nagy része érintett, négylábú segítőtárssal rendelkező szakember (habilitációs kutyakiképző, gyógypedagógus-szociológus, pszichológus).

A NEO MSKKE egyik fő célja a fogyatékossággal élő emberek érdekképviselete és társadalmi beilleszkedésének elősegítése speciálisan képzett segítőkutyákkal.

Másik küldetése a széleskörű társadalmi szemléletformálás segítőkutyák bevonásával: a interaktív programok célja nem csak a fogyatékkal élő személyek mindennapjainak megismertetésével az integráció és esélyegyenlőség  előmozdítása, hanem a többségi társadalom szociális készségének fejlesztése (segítőkészség, empátia, együttműködő-készség), továbbá személyiség- és közösségfejlesztés.

Mindeközben a felelős állattartásara is próbálják ráirányítani a figyelmet.

Mottójuk: "Belülről motivált csapat vagyunk, középpontban a hitelességgel. Együtt, egymásért, másokért.

 

A segítő és terápiás kutyák képzésével és rászorultakhoz való eljuttatásával foglalkozó civil kezdeményezéseket érdekvédelmi és szakmai "ernyőszervezetként" összefogó MATESZE 2006-ban jött létre, a KEA szakembereinek közreműködésével.

Elsődleges céljuk egy olyan egységes szakmai háttér kialakítása, amely biztosítéka lehet annak, hogy a társadalom a kutyát, mint "rehabilitációs eszközt" elfogadja.

Az egyesület tevékenyen részt vett a terápiás és egyéb segítőkutyák magyarországi kiképzését, vizsgáztatását és alkalmazását szabályozó, 2009. december 11-én hatályba lépő 27/2009. (XII.3.) SZMM rendelet kidolgozásában.

  • w-facebook
bottom of page