BARÁTSÁGOS TERAPEUTÁK, TERÁPIÁS BARÁTSÁGOK
TERÁPAJTIK
Kinek ajánljuk?
A kutya már puszta jelenlétével megváltoztatja a helyiségben uralkodó hangulatot. A beszélgetést személyesebb irányba tereli, a terápiás célt szolgáló feladatokat játékká varázsolja. Ahol a terapeuták a saját korlátaikba ütköznek vagy ahol emberek közti akadályokat kell leküzdeniük, egy kutyával gyakran könnyebben és hatékonyabban jutnak eredményre.
A kutyás terápia természetesen nem egy univerzálisan használható csodamódszer. Sikeressége nagymértékben függ a résztvevő szakemberek felkészültségétől és együttműködésétől. A tudatos, előre átgondolt és egyénileg megtervezett foglalkozásokban azonban alapvetően rendkívül komplex és változatos fejlesztési lehetőségek rejlenek.
Annak ellenére, hogy a módszer hatásmechanizmusai mindmáig nem pontosan tisztázottak, egyre több kutatási eredmény és gyakorlati tapasztalat támasztja alá a kutyás terápia kliensekre gyakorolt pozitív hatásait, melyek a teljesség igénye nélkül a következők:
-
értelmi képességek fejlesztése (figyelem; emlékezet; logikus, kreatív és konstruktív gondolkodás; érzékelés-észlelés; fantázia)
-
kommunikációs készségek fejlesztése
-
nagy- és finommozgások fejlesztése
-
szociális készségek fejlesztése (mások érzéseinek felismerése, kölcsönös elfogadás és bizalom)
-
pszichés komfortérzés növelése (befelé fordulás és magány oldása, félelmek leküzdése, biztonságérzet erősítése, önértékelés és önbecsülés javítása, hangulatjavítás, ellazulás elősegítése)
-
munkakedv fokozása, magas szintű motiváció elérése és megtartása
-
önállóság elősegítése, kompetencia-érzés fejlesztése
-
fizikai egészség megtartása vagy visszaállítása (immunrendszer erősítése, vérnyomás és pulzusszám normalizálása, fájdalomérzet csökkentése, izomtónus normalizálása)
-
az életminőség javítása a különféle hatások együttes eredményeképpen
Ha tehát valakinél a fenti képességek, készségek bármelyike sérült, megkésett vagy hiányzó, de nyitott a kutyával kialakítandó kapcsolatra - a kutyás terápia rendkívül hatékony kiegészítő terápiás módszer lehet, szép eredményekkel.
Ugyanakkor az leszögezhető, hogy abban az esetben, ha a kliens kutyaszőr-allergiás, ill. a kutyával szemben olyan tartós félelmet vagy ellenérzést táplál, ami több foglalkozást követően is fennmarad, meggátolva így a természetes tanulási-fejlődési folyamatokat - számára nem a kutyás terápia a megfelelő alternatíva.