top of page

A kutyás terápiáról

A tény, hogy az állatok testünkre, lelkünkre egyaránt jó hatással vannak és hogy hozzájárulnak ahhoz, hogy szervezetünk egészséges maradjon, egyáltalán nem újkeletű megállapítás. Az állatok terápiás hatásával foglalkozó, tudományos jellegű érdeklődés kiindulópontjaként azonban egyértelműen Boris Levinson amerikai gyermekpszichológus 1962-ben megjelenő, "The Dog as a 'Co-Therapist'" című cikkét jelölik, melynek megírásához egy egészen véletleszerű esemény vezetett. Ugyanis Dr. Levinson egy napon kénytelen volt magával vinni rendelőjébe Jingles nevű retrieverét is. Aznap épp egy olyan, szociális zavarral küzdő kisfiúval foglalkozott, akinél minden addigi próbálkozása kudarcba fulladt. Nem kis meglepetésére azonban kis páciense magától odament a kutyához, simogatta és beszélni kezdett hozzá. Amikor az interakció a kutya és a gyermek közt beindult, Dr. Levinson is csatlakozott hozzájuk. Néhány, a kutyával kapcsolatos kérdést követően a kisfiú a pszichológussal is szóba eredt. Így kialakult egy olyan háromszög, amiben mindkét fél jól érezte magát és figyelmét közösen az interakció harmadik résztvevőjére, a kutyára irányította.

 

Az 1980-as évektől kezdődően a módszer egyre inkább az érdeklődés középpontjába került. Ekkor még többféle elnevezést is használtak az állatokkal végzett gyógyító jellegű tevékenység jelölésére, de ahogy a témakör szakmai kidolgozottsága nőtt, kialakultak és rögzültek a jelenleg is használt elnevezések és azok kritériumai. Ezek:

 

  • Állat-asszisztált aktivitás (Animal Assisted Activities - AAA): Az állat-asszisztált aktivitás  motivációs, nevelési, szabadidős vagy gyógyító jellegű tevékenyég, melyet elsősorban az életminőség javítása érdekében folytatunk. Az aktivitást laikusok és szakemberek egyaránt biztosíthatják, a látogatás alatt szakember jelenléte nem kötelező érvényű. Nincsenek meghatározott nevelési vagy terápiás célok, sem az aktivitás egyénre szabott, differenciált megtervezése. A folyamatban beálló változásokat nem dokumentáljuk, a fejlődést nem követjük nyomon. Többé-kevésbé spontán alakul, tartalmában és időbeli terjedelmében egyaránt. Jó példái az állat-asszisztált aktivitásnak  az idősek otthonaiban vagy játszóházakban tett látogatások, ahol a legfőbb cél az, hogy a résztvevőknek kellemes, vidám perceket szerezzünk.

 

  • Állat-asszisztált terápia (Animal Assisted Therapy - AAT): Az állat-asszisztált terápia célorientált beavatkozás, amelyben a speciális kritériumoknak megfelelő állat a terápiás folyamat elválaszthatatlan része. A program tervezése és irányítása szakemberek segítségével, azok jelenlétében zajlik. A teljes folyamat, annak minden változása részletesen dokumentált és kiértékelt. A terápiás cél egyénileg meghatározott, a kliens szükségleteihez és képességeihez igazodik. Ebbe a kategóriába tartoznak például az állattal segített mozgásszervi rehabilitációs látogatások és mozgásnevelés órák, de akár egy logopédus vezetésével zajló beszédfejlesztő foglalkozás is.

 

  • Állat-asszisztált oktatás (Animal Assisted Education - AAE): Az állat-asszisztált oktatás lényegében az előző két látogatástípus kifejezetten iskolai környezetre, tanórai feladatokra specializálódott alkalmazása. Minden esetben a konkrét tananyag elsajátítását segíti, a pedagógusok irányításával és a tanulók aktív részvételével; a kutya és annak felvezetője jelenlétében és támogatásával.

 

 

Állat-asszisztált foglalkozásokon való részvételre elviekben bármely olyan állat alkalmas lehet, amelyiknél kizárható a fertőzés veszélye és kiszámítható a viselkedése. A napjainkban leggyakrabban alkalmazott állat azonban mindenképp a kutya, akit az emberiséggel évezredek óta összefonódó sorsa és  általa alakuló képességei egyedülállóan alkalmassá tesznek a társállat szerepére. Hiszen gazdájukkal szoros a kapcsolatuk, nagyon jól irányíthatóak és kontrollálhatóak; alkalmazkodóbbak és könnyebben taníthatóak, mint a többi házikedvenc. Okosak, engedelmesek, sokoldalúak és megbízhatóak. Igénylik a foglalkozást és egész életükben játékosak maradnak. Rendkívül fejlett a kommunikációs készségük - nagyon hamar megtanulják az emberi testbeszédet és mindenfajta előítélet nélkül lépnek interakcióba az emberrel.

  • w-facebook
bottom of page